Wykaz lektur

LEKTURY OBOWIĄZUJĄCE W KLASACH I-III W SZKOLE PODSTAWOWEJ

  • Afryka Kazika – Łukasz Wierzbicki
  • Dziadek i niedźwiadek – Łukasz Wierzbicki
  • Asiunia – Joanna Papuzińska
  • Cukierku, ty łobuzie! – Waldemar Cichoń
  • Detektyw Pozytywka – Grzegorz Kasdepke
  • Dziewczynka z parku – Barbara Kosmowska
  • Kapelusz Pani Wrony – Danuta Parlak
  • Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek
  • Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek
  • Sposób na Elfa – Marcin Pałasz
  • Baśnie (do wyboru) – Hans Christian Andersen
  • Brzechwa dzieciom – Jan Brzechwa
  • Zaczarowana zagroda – Czesław Centkiewicz
  • Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren
  • Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Hugh Lofting
  • Drzewo do samego nieba – Maria Terlikowska
  • Karolcia – Maria Krüger Kruger
  • Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski
  • Najpiękniejsze wiersze – Danuta Wawiłow
  • O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach – Barbara Tylicka
  • O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski
  • Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa
  • Pamiętnik Czarnego Noska – Janina Porazińska
  • Wiersze dla dzieci – Julian Tuwim

LEKTURY OBOWIĄZUJĄCE W KLASACH IV-VI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

  • Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – Rafał Kosik
  • Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa
  • Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, miłosiernym Samarytaninie
  • Chłopcy z Placu Broni, Ferenc Molnar
  • Hobbit, czyli tam i z powrotem, John Ronald Reuel Tolkien
  • Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks) – Janusz Christa
  • Katarynka, Bolesław Prus
  • Mikołajek (wybór opowiadań) – René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
  • Mazurek Dąbrowskiego – Józef Wybicki
  • Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa – Clive Staples Lewis
  • Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego) – Adam Mickiewicz
  • W pamiętniku Zofii Bobrówny – Juliusz Słowacki
  • W pustyni i w puszczy – Henryk Sienkiewicz
  • Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
  • Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, Piaście, Kraku i Wandzie
  • Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce
  • Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne
  • Wybrane bajki – Ignacy Krasicki

LEKTURY OBOWIĄZUJĄCE W KLASACH VII-VIII W SZKOLE PODSTAWOWEJ

  • Artysta – Sławomir Mrożek
  • Balladyna – Juliusz Słowacki
  • Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński
  • Mały Książę – Antoine de Saint-Exupéry
  • Opowieść wigilijna – Charles Dickens
  • Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość) – Adam Mickiewicz
  • Syzyfowe prace – Stefan Żeromski
  • Quo vadis, Latarnik – Henryk Sienkiewicz;
  • Wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII – Jan Kochanowski
  • Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca
  • Zemsta – Aleksander Fredro
  • Żona modna – Ignacy Krasicki
  • Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż) – Melchior Wańkowicz

 

LEKTURY OBOWIĄZUJĄCE W KLASIE I-III KATOLICKIEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO – POZIOM PODSTAWOWY

  • Biblia – w tym fragmenty Księgi Rodzaju, Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Pieśni nad Pieśniami, Księgi Psalmów, Apokalipsy wg św. Jana
  • Jan Parandowski – Mitologia, część I Grecja
  • Homer – Iliada (fragmenty), Odyseja (fragmenty)
  • Sofokles – Antygona
  • Horacy – wybrane utwory
  • Bogurodzica, Lament świętokrzyski (fragmenty), Legenda o św. Aleksym (fragmenty), Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty)
  • Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu (fragmenty)
  • Pieśń o Rolandzie (fragmenty)
  • Gall Anonim – Kronika polska (fragmenty)
  • Dante Alighieri – Boska komedia (fragmenty)
  • Jan Kochanowski – wybrane pieśni, w tym: Pieśń IX ks. I, Pieśń V ks. II; psalmy, w tym Psalm 13, Psalm 47; tren IX, X, XI, XIX; Odprawa posłów greckich
  • Piotr Skarga – Kazania sejmowe (fragmenty)
  • Wybrane wiersze poetów: Daniel Naborowski, Jan Andrzej Morsztyn, Mikołaj Sęp-Szarzyński
  • Jan Chryzostom Pasek – Pamiętniki (fragmenty)
  • William Szekspir – Makbet, Romeo i Julia
  • Molier – Skąpiec
  • Ignacy Krasicki – Hymn do miłości ojczyzny, wybrane satyry
  • Franciszek Karpiński – wybór sielanek i liryki religijnej
  • Adam Mickiewicz – Oda do młodości; wybrane ballady, w tym Romantyczność; wybrane sonety z cyklu Sonety krymskie oraz inne wiersze; Konrad Wallenrod; Dziady cz. III
  • Juliusz Słowacki – Kordian, wybrane wiersze, w tym Grób Agamemnona (fragmenty), Testament mój

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE W KLASIE I-III KATOLICKIEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO – POZIOM PODSTAWOWY

  • Sofokles – Król Edyp
  • Mikołaj z Wilkowiecka – Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim (fragmenty)
  • Dzieje Tristana i Izoldy (fragmenty)
  • Giovanni Boccaccio – Sokół
  • Mikołaj Rej – Żywot człowieka poczciwego (fragmenty)
  • Andrzej Frycz Modrzewski – O poprawie Rzeczypospolitej (fragmenty)
  • Miguel de Cervantes y Saavedra – Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy (fragmenty)
  • Wespazjan Kochowski – Psalmodia polska (wybór psalmów)
  • Wacław Potocki – Transakcja wojny chocimskiej (fragmenty z części I)
  • Ignacy Krasicki – Monachomachia (fragmenty)
  • Stanisław Trembecki – Franciszek Kniaźnin, wybrane utwory
  • Jędrzej Kitowicz – Opis obyczajów za czasów panowania Augusta III (fragmenty)
  • Julian Ursyn Niemcewicz – Powrót posła
  • Stanisław Staszic – Przestrogi dla Polski (fragmenty)
  • Juliusz Słowacki – Beniowski (fragmenty)
  • Aleksander Fredro – Śluby panieńskie
  • Johann Wolfgang Goethe – Cierpienia młodego Wertera (fragmenty), Faust (fragmenty)
  • George Byron – Giaur (fragmenty)
  • Adam Mickiewicz – Dziady cz. IV
  • Eliza Orzeszkowa – Nad Niemnem
  • Maria Konopnicka – wybór wierszy
  • Stefan Żeromski – Echa leśne
  • Zofia Nałkowska – Granica
  • Tadeusz Peiper – wybór wierszy
  • Joseph Conrad – Lord Jim
  • Anna Kamieńska, Anna Świrszczyńska, Julia Hartwig, Stanisław Grochowiak, Edward Stachura – wybór wierszy
  • Kazimierz Moczarski, Rozmowy z katem (fragmenty)
  • Zofia Nałkowska – Przy torze kolejowym (z tomu Medaliony)
  • Jan Józef Szczepański – Święty
  • Tadeusz Różewicz – Kartoteka
  • Józef Czapski – Na nieludzkiej ziemi (fragmenty)
  • Leopold Tyrmand – Dziennik 1954 (fragmenty)
  • Stanisław Lem – Wizja lokalna
  • Samuel Beckett – Czekając na Godota
  • Friedrich Dürrenmatt – Wizyta starszej pani
  • Eugène Ionesco – Lekcja

lub inne utwory literackie wybrane przez nauczyciela.

LEKTURY OBOWIĄZUJĄCE W KLASIE I-III KATOLICKIEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO – POZIOM ROZSZERZONY

  • Arystoteles – Poetyka, Retoryka (fragmenty)
  • Platon – Państwo (fragmenty)
  • Arystofanes – Chmury
  • Jan Parandowski – Mitologia, część II Rzym
  • Wergiliusz – Eneida (fragmenty)
  • Św. Augustyn – Wyznania (fragmenty)
  • Św. Tomasz z Akwinu – Summa teologiczna (fragmenty)
  • François Villon – Wielki testament (fragmenty)
  • François Rabelais – Gargantua i Pantagruel (fragmenty)
  • Michel de Montaigne – Próby (fragmenty)
  • Jan Kochanowski – Treny (jako cykl poetycki)
  • Piotr Skarga – Żywoty świętych (fragmenty)
  • William Szekspir – Hamlet
  • Wybrane utwory poetyckie z romantycznej literatury europejskiej, w tym wybrane wiersze angielskich poetów jezior
  • Juliusz Słowacki – Lilla Weneda
  • Cyprian Kamil Norwid – Bema pamięci żałobny rapsod, Fortepian Szopena, Czarne kwiaty (fragmenty), Promethidion (fragmenty)
  • Realistyczna lub naturalistyczna powieść europejska (Honoré de Balzac, Ojciec Goriot lub Charles Dickens, Klub Pickwicka, lub Mikołaj Gogol, Martwe dusze, lub Gustaw Flaubert, Pani Bovary)
  • Stanisław Wyspiański – Noc listopadowa
  • Franz Kafka – Proces (fragmenty)
  • Michaił Bułhakow – Mistrz i Małgorzata
  • Stanisław Ignacy Witkiewicz – Szewcy
  • Bruno Schulz – wybrane opowiadania z tomu Sklepy cynamonowe
  • Tadeusz Konwicki – Mała apokalipsa
  • Jorge Luis Borges – wybrane opowiadanie
  • Janusz Głowacki – Antygona w Nowym Jorku
  • Sławomir Mrożek – wybrane opowiadania
  • Wybrane eseje autorów: Jerzego Stempowskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Zbigniewa Herberta, Zygmunta Kubiaka, Jarosława Marka Rymkiewicza (co najmniej po jednym utworze)
  • Wybrane teksty z aktualnych numerów miesięczników oraz kwartalników literackich i kulturalnych

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE W KLASIE I-III KATOLICKIEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO – POZIOM PODSTAWOWY

  • Sofokles – Król Edyp
  • Mikołaj z Wilkowiecka – Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim (fragmenty)
  • Dzieje Tristana i Izoldy (fragmenty)
  • Giovanni Boccaccio – Sokół
  • Mikołaj Rej – Żywot człowieka poczciwego (fragmenty)
  • Andrzej Frycz Modrzewski – O poprawie Rzeczypospolitej (fragmenty)
  • Miguel de Cervantes y Saavedra – Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy (fragmenty)
  • Wespazjan Kochowski – Psalmodia polska (wybór psalmów)
  • Wacław Potocki – Transakcja wojny chocimskiej (fragmenty z części I)
  • Ignacy Krasicki – Monachomachia (fragmenty)
  • Stanisław Trembecki – Franciszek Kniaźnin, wybrane utwory
  • Jędrzej Kitowicz – Opis obyczajów za czasów panowania Augusta III (fragmenty)
  • Julian Ursyn Niemcewicz – Powrót posła
  • Stanisław Staszic – Przestrogi dla Polski (fragmenty)
  • Juliusz Słowacki – Beniowski (fragmenty)
  • Aleksander Fredro – Śluby panieńskie
  • Johann Wolfgang Goethe – Cierpienia młodego Wertera (fragmenty), Faust (fragmenty)
  • George Byron – Giaur (fragmenty)
  • Adam Mickiewicz – Dziady cz. IV
  • Eliza Orzeszkowa – Nad Niemnem
  • Maria Konopnicka – wybór wierszy
  • Stefan Żeromski – Echa leśne
  • Zofia Nałkowska – Granica
  • Tadeusz Peiper – wybór wierszy
  • Joseph Conrad – Lord Jim
  • Anna Kamieńska, Anna Świrszczyńska, Julia Hartwig, Stanisław Grochowiak, Edward Stachura – wybór wierszy
  • Kazimierz Moczarski, Rozmowy z katem (fragmenty)
  • Zofia Nałkowska – Przy torze kolejowym (z tomu Medaliony)
  • Jan Józef Szczepański – Święty
  • Tadeusz Różewicz – Kartoteka
  • Józef Czapski – Na nieludzkiej ziemi (fragmenty)
  • Leopold Tyrmand – Dziennik 1954 (fragmenty)
  • Stanisław Lem – Wizja lokalna
  • Samuel Beckett – Czekając na Godota
  • Friedrich Dürrenmatt – Wizyta starszej pani
  • Eugène Ionesco – Lekcja

lub inne utwory literackie wybrane przez nauczyciela.